Najboljša "računalniška" igra

Če zapremo oči, lahko z mislimi pohitimo k našim najboljšim prijateljem, pa naj bodo še tako daleč. Tudi Jožefa in Marijo lahko spremljamo pri iskanju prenočišča. Nekaj posebnega je občutek, da več tisoč kilometrov proč, nekje pod ekvatorjem v črni Afriki živi tvoj prijatelj; kot takega ga imaš seveda rad, vendar mu ne moreš nikoli po telefonu poslati kratkega sporočila niti ne po elektronski pošti zaželeti blagoslovljene bližajoče se praznike … Lahko pa zapreš oči, skleneš roke in dvigneš srce k Očetu, ki mimo razdalj povezuje svoje otroke.
Dejstvo, v kakšnih razmerah živi tretji svet, s kakšno revščino in pomanjkanjem se sooča, je gotovo nekaj, kar naj bi v nas vzbudilo sočutje in dobroto po zgledu uboge vdove. Ne pa tudi pomilovanja. Afriški otroci resda nimajo računalnikov. Tudi ne »game-boyev«, »walkmanov« in še marsičesa, kar Slovenci sploh ne znamo ustrezno prevesti. Koliko otrok in mladih te elektronske zadeve pripeljejo do odtujenosti in zapiranja v brezosebni svet. Revni Angolci tega nimajo. »Hvala Bogu!« si upam reči, čeprav si po obisku Angole in tej osebni izkušnji še tisočkrat bolj želim, da bi Afričani lahko živeli bolj dostojno življenje. Imajo namreč nekaj več … družijo se, iznajdljivi so pri igrah, več so drug z drugim.


Da ne govorim o afriškem nogometu! Igrišče je prašno dvorišče, žoga predrta, natikači pa ob igrišču čakajo svoje noge, ki se medtem veselo podijo za žogo. Pravilo je eno: zabiti gol. Seveda se igra razširi tja, kamor gre žoga: okrog zložene opeke, čez kup smeti, preko sosednjega »igrišča«, kjer druga skupina igra nogomet … Tudi sam se trudim, da bi kar najbolje igral, a male in gibčne črnčke je težko preigravati. Ob koncu se veseli poslovimo, rezultat ni pomemben, nataknemo svoje sandale in odidemo. A kmalu me podplati izdajo. In že se na obeh bohotita dva razkošna žulja. Naslednje dni sem pač hodil bolj po petah.
Ta izlet je bil eden izmed mnogih dokazov, da jezikovne pregrade niso nobena ovira za klepet, če si seveda človek klepeta želi. Ko smo benguelskim otrokom in mladim v naši polomljeni portugalščini, v kateri smo poznali le nekaj besed, kaj razlagali, so nas poslušali z očmi in ušesi. Skušali so ujeti vsak naš gib in prepoznati mimiko obraza. In ko so nekaj trenutkov kasneje oni nam kaj pripovedovali, niso pozabili, da morajo govoriti ne le z usti, ampak s celim telesom.
Bog nam je dal Zemljo, da jo obdelujemo in varujemo, ne pa onesnažujemo. Naj bo današnje darilo za Jezusa naše prizadevanje za čisto okolje, v katerega se bo čez par dni rodil Jezus.