Mesto mrtvih, ki daje življenje
Ta nasprotujoči si naslov mi je prišel na misel ob ogledu vatikanskih arheoloških izkopanin pod baziliko sv. Petra. Priznam, da si nisem niti pod razno predstavljal, kaj vse bomo videli, a imeli smo kaj videti. Pravo pravcato podzemno mesto, staro več kot dva tisoč let se je razgrnilo pred našimi očmi, ko smo se skozi ozke hodnike in stopnice spustili v nedrje vatikanskega griča. Pravzaprav smo sprehod začeli po poganskem pokopališču, polnem simbolike in navdihov, ponekod že začinjenim s prvimi krščanskimi znaki. Stopali smo po dva tisoč let starih poteh in obdajali so nas prav tako stari zidovi. Originalni zidovi so precej lepši in boljši kot pa novodobne gradnje, ki pravzaprav držijo sedanjo baziliko pokonci!
Z vsakim korakom pa smo se ob odličnih vodičevih besedah bližali središču izkopanin, grobu sv. Petra. Preplet zgodovine se strne v klopčič sukanca, ki ga je treba previdno in postopoma odmotavati, da ne pretrgamo niti … Petrovi posmrtni ostanki so shranjeni na prav posebnem mestu, ki ga »navadni« obiskovalci bazilike od zgoraj sicer lahko vidijo, a si niti predstavljati ne morejo, da je to mesto tako dobro zamaknjeno …
Od silnega navdušenja sploh ne vem, ali sem bolj občudoval odkritja arheoloških mojstrov ali tako viden Božji poseg v svojo materialno stvaritev. Pogled na prvoten še ohranjen steber, ki so ga postavili nad grobom sv. Petra, je neverjeten. In vse skupaj je tako preprosto in majhno, da se v primerjavi z današnjo baziliko zdi kot čebelica na medeči se lipi …
Komentarji
Objavite komentar